Nejlepší rok na koupi bytu přichází

Zatímco loni prodeje nemovitostí trhaly rekordy, letos v létě jako když utne. Ceny bytů tak konečně začaly padat. Prodejci je letos nabízejí v průměru o sedm procent laciněji než loni. Letos se s koupí bytu vyplatilo čekat, v příštím roce už se však na trhu objeví spousta zajímavých nemovitostí.

Vyplatí se monitorovat, mít oči na stopkách a chopit se příležitosti, která v příštím roce přijde. Příští rok bude jedna z nejzajímavějších příležitostí za poslední dekádu.
Textace: Vlastimil Kopečný

Okno poklesu cen nemovitostí však nemusí zůstat otevřené dlouho. Pokud potřebujete bydlení řešit, bude příležitostí výrazně více než letos a za výhodnější peníze, ale pozor, nevyplatí se čekat, že to bude ještě lepší. Může to být lepší, ale trh je strašně volatilní úplně ve všem. Může oživit poměrně rychle a v dlouhodobém horizontu ceny nemovitostí zase porostou.

Před rokem se průměrná hypotéka ve výši tří milionů korun na 30 let financovala průměrně za 2,5 procenta, měsíční splátka činila zhruba 12 000 korun. Nyní se stejná hypotéka prodává s úrokem 6,3 procenta, což splátku vyhnalo na 19 000 korun měsíčně.

Sazby už půjdou dolů

Odborníci věří, že v roce 2023 půjdou úrokové sazby zvolna dolů, což by mělo zlevnit hypotéky. Kdyby sazby hypotéky z dnešních 6,3 procenta spadly na 5,3 procenta a zároveň koupím nemovitost se slevou 20%, v tu chvíli jsem se splátkou zpátky kolem 13 500 korun. 

I tak však budou kupující dál omezovat hypoteční limity České národní banky. Neznamená to, že by si každá domácnost mohla dovolit koupit nějaký byt a neznamená to, že bude developer ochoten zlevnit byty nové, ale můžete dostat benefity jako vybavenou kuchyň nebo garážové stání.   Nejmenší šance na slevu bude příští rok u kvalitních stavebních pozemků.
Textace: Vlastimil Kopečný

Letos sleva sedm procent, co příští rok?

Kam až prodávající v příštím roce sleví? Jedna věc jsou nabídkové ceny, které realitní servery vystavují do „výkladních skříní“, a druhá je cena, za kterou si kupující byt skutečně koupí. Na nabídkových cenách je už pokles znát, ale nijak strmý.

V závěru letoška bude pokles nabídkových cen kolem sedmi procent. Z maximální hodnoty 4,7 milionu, na které se průměrná cena bytů držela od letošního ledna do května,  se koncem roku dostaneme na hodnotu 4,3 milionu. I v reálných cenách bude posun v řádu jednotek procent, za kolik se byty z letošní nabídky prodaly, se dozvíme až se zpožděním.
Textace: Vlastimil Kopečný
Přejít nahoru