Hypoteční dotazy

Na této stránce naleznete odpovědi na nejčastější dotazy související s hypotečními úvěry.  V případě, že se chcete na cokoliv zeptat, neváhejte mne kdykoliv kontaktovat,

Jedná se o zkratku z anglického názvu „Debt Service To Income“. Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů (hypotéka, spotřebitelský úvěr, půjčka, kontokorent, kreditní karta úvěr apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu všech žadatelů. Jeden z nových parametrů společně s DTI, které banky uplatňují díky doporučení od ČNB.

Parametr DSTI by dle doporučení ČNB neměl přesáhnout hranici 45%.

Jednoduchá pomůcka:

  • Čistý měsíční příjem: 30 000 Kč
  • Maximální výše splátek všech úvěrů 45 % z vašeho příjmu = 13 500 Kč

Jedná se o zkratku z anglického názvu „Debt To Income“. Jeden z nových parametrů společně s DSTI, které banky uplatňují díky doporučení od ČNB, které se sleduje při poskytování spotřebitelských úvěrů, včetně hypoték.

Parametr DTI je poměr celkového zadlužení proti celkovému ročnímu čistému příjmu a neměl by překročit devítinásobek.

Jednoduchá pomůcka:

  • Čistý měsíční příjem 30 000 Kč
  • Maximální výše splátek všech úvěrů = 3 240 000 Kč

Ano je, jestliže nový klient splňuje podmínky banky pro převzetí uvedeného hypotečního. Obvykle se daná situace řeší tím, že si kupující vezme nový úvěr (obvykle za výhodnějších podmínek), kterým bude umořen úvěr prodávajícího.

V případě manželství musíte vždy žádat o úvěr společně. Pokud chce hypotéku jen jeden z vás, musíte mít notářský zápis o zúžení společného jmění manželů. To pak přesně určuje, kdo vlastní jaký majetek a vymezuje to, že může žádat o úvěr jen jeden z vás. Poplatek za takový zápis činí 5.000-10.000 Kč.

Jediné nutné pojištění je pojištění zastavené nemovitosti, tedy kromě pozemku, kde se pojištění nevyžaduje. V případě zastavené nemovitosti musí být provedena tzv. vinkulace pojistného plnění ve prospěch banky. Životního pojištění žadatele není plošně vyžadováno. Banky za uzavření životní pojistky nabízejí zvýhodnění úrokové sazby (pojistné plnění je vždy vinkulováno ve prospěch banky), nicméně ne vždy je vhodné životní pojistku spojovat s úvěrem.

Životní pojištění, které kryje možná rizika, jako jsou např. smrt, invalidita, či ztráta zaměstnání lze, v případě závazku jakým hypotéka je, zcela rozhodně doporučit, ale ve většině případů je vhodnější jej uzavřít separátně a krýt tak svá rizika a ne rizika banky.

Pokud nechcete, tak nemusíte. Vše vyřídíme za vás klidně u vás v obýváku. Dokážeme společně sepsat žádost o hypotéku, podepsat samotnou hypoteční smlouvu nebo za vás vyřídíme potřebné kroky na katastru nemovitostí i povinné pojištění nemovitosti. Dokonce i účet k hypotéce vyřešíte online. Vy jen čekáte, až bude po všem a šetříte svůj volný čas.

Navýšit stávající hypotéku bohužel nelze. Pokud potřebujete nové finanční prostředky, musíte to řešit jako novou hypotéku. Dnes už je ale jedno, jestli máte hypotéku jednu nebo čtyři. Měsíční poplatky za správu úvěru se již neplatí a součástí našich služeb je vyřízení hypotéky úplně bez poplatků. 

Ve většině případů hypotečních úvěrů platíte první běžnou splátku asi dva měsíce po celkovém vyčerpání úvěru. Při hypotéce na výstavbu nebo rekonstrukci platíte běžnou splátku třeba až po dvou letech od podpisu hypotéky. V tomto mezidobí platíte pouze úroky z vyčerpané částky. Takže i když máte hypotéku na 2.000.000 Kč se splátkou 8.500 Kč, samotná splátka úroků během čerpání může být např. jen 4.150 Kč.

Odhad nemovitosti je nedílnou součástí při schvalování hypotečního úvěru. Určuje nám jakou má nemovitost skutečnou hodnotu. Ocenění neslouží ke stanovení tržní ceny nemovitosti, ale stanovení tkz. zástavní hodnoty. Ideální ocenění je takové, kdy ocenění potvrdí kupní cenu nemovitosti.

Splatnost hypotéky lze nystavit na max. 30 let. Důležité je, abyste v den splatnosti hypotečního úvěru nepřekročili 70 roků. Pokud je to více, pak je potřeba délku splatnosti zkrátit nebo je možné mít mladšího spolužadatele. Ten vám věkovou hranici sníží a splácet si můžete klidně i 30 let, i když pravidlo 70 roků překročíte. Každá banka má na to trochu jiné požadavky.

Nelze jednoznačně odpovědět, zda ano, či ne. Tyto případy jsou vždy řešeny individuálně dle závažnosti daného záznamu, ale obecně lze vyřídit hypoteční úvěr i v případě, že registry nejsou tkz. úplně v pořádku.

Banky standardně požadují smlouvu na dobu neurčitou, ale za určitých okolností to problém být nemusí. Některé banky jsou ochotni akceptovat smlouvu na dobu určitou, která byla již v minulosti alespoň jednou prodloužena.

Banky nabízí fixace úrokové sazby většinou na 1–10 let nebo na 15 let. Je možné sjednat fixaci i na celou dobu splatnosti úvěru. Délka fixace má vliv na výši úrokové sazby. Obecně lze říci, čím delší fixace, tím vyšší úroková sazba. Je možné zvolit hypotéku bez fixace úrokové sazby, ale tato hypotéka rozhodně není pro každého. 

Není, není to nutné, ale banky klientům za využívání běžného účtu poskytují slevu na úrokové sazbě, nejčastěji 0.5% p.a.

Ano, není to problém. Novou hypotékou je možné refinancovat všechny účelové úvěry, které byly použity pro účely bydlení, tedy hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření.

Nemovitost můžete samozřejmě prodat i v případě, že na nemovitosti vázne hypoteční úvěr. Tento hypoteční úvěr se pouze tkz. vypořádá z kupní ceny. Prodávající pouze musí počítat ze sankcí za předčasné splacení hypotečního úvěru. Je možné tento hypoteční úvěr převést na jinou nemovitost nebo lze tento hypoteční úvěr i za určitých podmínek převést na kupujícího. S tímto převodem vždy musí souhlasit banka.

Ne. Životní pojištění není podmínkou získání hypotečního úvěru. Většina bank však za jeho sjednání dává slevu na úrokové sazbě. Je velmi důležité si propočítat jestli se Vám sleva za pojištění od banky vyplatí, nebo naopak prodraží Váš úvěr.

Na druhou stranu, hypotéka je dlouhodobý závazek a sjednání kvalitního životního pojištění je krok, který by jste rozhodně měli zvážit, ale nikoliv jako podmínku hypotečního úvěru ale vašeho rozhodnutí, že chcete mít zajištěné důležité životní rizika. 

Ano. Banky běžně do výdajů klienta započítávají 5 % z úvěrového limitu. Pokud tedy máte kreditní kartu nebo kontokorent, doporučuji Vám tyto produkty při řešení hypotéky zrušit. Po schválení hypotéky je můžete opět obnovit.

V případě dotazů mne neváhejte kdykoliv kontaktovat

Jsem hypoteční specialista a šetřím vaše peníze.
Kontaktní formulář

Přejít nahoru