Máte svoji nemovitost pojištěnou správně?

Je úplně zřejmé, že řešit pojištění majetku je hrozný opruz. Když se řeší hypotéka, tak se tak nějak musí řešit i to pojištění majetku, ale potom, v pozdějším čase, když by se měla udělat úprava, tak je milion dalších věcí, které jsou tkz. důležitější. Ale pozor, statistika je neúprosná a při pojistné události vám to pojišťovna bohužel spočítá.

Takže pár čísel k pojištění majetku

  • Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) je pojištění majetku nejčastějším dobrovolným pojištěním, i tak má svou nemovitost pojištěnou jen 56 % Čechů.
  • K pojistné události, související s pojištěním majetku, dojde podle statistik každé 2 minuty.
  • V průměru za život každý z nás zažije 3 – 4 pojistné události, přičemž mezi nejčastější patří škody z vichřice a vodovodní škody. Těmi nejdražšími jsou pak požáry.
  • Třetina nemovitostí má nedostatečné pojištění, což znamená, že drtivá většina klientů má svůj dům tzv. podpojištěný a dokonce až 15 % Čechů má dokonce svůj majetek o více než polovinu podpojištěný.
  • Nedávná analýza ČAP odhalila i fakt, že mnozí z těch, co mají nemovitost pojištěnou, o tomto faktu podpojištění nemají ani tušení a považují své pojištění za naprosto dostatečné.
Opravdu je potřeba si uvědomit, že výše pojistné částky u pojištění nemovitosti by měla pokrýt nárůst cen nemovitostí za poslední roky, cenu stavebního materiálu, cenu práce a v neposlední řadě i inflaci a měla by být nastavena tak, aby v případě nepředvídatelné události bylo možné nemovitost znovu postavit či koupit novou.
Autor: Vlastimil Kopečný


Zdroj: iDnes

Přejít nahoru