Řešíte nové bydlení, ale bojíte se, že Vám zamítnout žádost o hypoteční úvěr? Samozřejmě, snad nejlepší rada, kterou vám mohu dát, obraťte se na zkušeného hypotečního specialistu, s ním budou vaše šance na získání hypotéky mnohem vyšší. hypotéku? Nicméně, níže naleznete některé tipy a rady, jak můžete zamítnutí předcházet zamítnutí hypotéky nebo jak zvýšit Vaši šanci na získání.
1. Zvýšení vašeho příjmu
Jedním z nejčastějších důvodů zamítnutí hypotéky bývá příliš nízký příjem na řešenou hypotéku. Samozřejmě platí, že v některé bance vám váš příjem stačí na řešení hypotéky maximálně do 3 mil. Kč a v jiné dosáhnete na 3.8 mil. Kč, takže pozor na správnou volbu banky. Nicméně, hlavně se zamyslete nad tím, zda umíte zvýšit svůj příjem. Díky navýšení pak můžete úvěr u banky získat snadněji a splácení hypotéky pro vás bude samozřejmě jednodušší. Můžete zkusit přivýdělek, začít podnikat nebo požádat o vyšší příjem u vašeho zaměstnavatele, třeba bude mít pochopení.
Další možností, jak navýšit příjem je zapojení spolužadatele do žádosti o hypotéku (často se jedná o partnera nebo partnerku). I drobný příjem vám může zvýšit celkovou hodnotu bonity a tím navýšit šanci na získání hypotečního úvěru.
2. Snížení vašich výdajů
Další možností je snížení vašich závazků a výdajů, protože banka při posuzování bonity neřeší jen příjem, ale také řeší i stránku vašich výdajů (náklady na občanský život) i na již existující finanční závazky (půjčky, úvěry, kreditní karty, kontokorentní úvěry či jiné splátkové závazky). Zamyslete se, zda je potřebujete a využíváte pravidelně. Pokud můžete, zrušte všechny nepotřebné závazky, protože platí, i když kontokorent nebo kreditní kartu nečerpáte, banky je posuzují tak, jako by byly plně vyčerpané.
Pokud máte více úvěrů nebo půjček, zvažte refinancování nebo konsolidaci těchto úvěrů. Jedná se o sloučení více úvěrových produktů do jednoho a díky dobře nastavené konsolidaci platíte jen jednu splátku místo několika a výsledná splátka je nižší.
3. Neměňte své zaměstnání
Pokud plánujete řešit hypoteční úvěr, neměňte před žádostí o úvěr své zaměstnání. Výpovědní lhůta u stávajícího zaměstnavatele nebo zkušební doba u nového zaměstnavatele je pak většinou problém s tkz. akceptací vašeho příjmu. Jinými slovy, banka vůbec nebere váš příjem v potaz a hypoteční úvěr bude řešitelný až v době, kdy vám skončí zkušební doba v novém zaměstnání.
4. Nepodávejte zbytečně žádosti o hypoteční úvěr
Zbytečné obcházení bank a podaní žádosti o hypotéku vždy ztěžuje schvalování úvěru v té další, protože každé zamítnutí vaší žádosti o hypoteční úvěr je už v další bance vidět a stává se negativní referencí. Banky údaje v registrech klientských informací navzájem sdílí a pokud banka zjistí, že máte rozdělané 3 žádosti o hypoteční úvěr a další dvě banky už žádost zamítly (což zjistí náhledem do registru), bude při posuzování vaši žádosti daleko důslednější a může vaší žádost zbytečně zamítnout. Prostě to nevypadá dobře, že máte žádosti podané u třech různých bank, vyjednávání v bankách to spíše komplikuje, než by vám to nějak pomáhalo.
5. Pozor na klientské registry
Pozor na negativní záznamy v rejstříku, žadatel musí splácet vždy včas, aby pak neměl problémy při žádosti o další úvěr. Prostě dobrá platební morálka je základ, každé uklouznutí se bohužel počítá. Pokud se zpozdíte jednou nebo dvakrát o pár dnů, tak to problém není, ale pokud každou splátku stávajícího úvěru zaplatíte o 2 dny později, je to již problém.
6. Zapomeňte na sportovní sázení
Stačí pravidelné sázení na sportovní zápasy a dotyčný sázející pak kvůli tomu může přijít o možnost získání hypotéky. Banky totiž žadatele, kteří mají na svém výpisu z účtu příliš mnoho plateb sázkovým společnostem, považují za nespolehlivé. Co to je příliš mnoho je individuální, 2x měsíčně je ještě v pořádku, 3x již může být hodně. Pokud tedy máte potřebu sportovního sázení, vždy si k tomu sjednejte zvláštní bankovní účet a nepoužívejte bankovní účet, kam vám chodí mzda. Výpis z tohoto bankovního účtu budete předkládat do banky.
7. Žádné pohádky v žádosti o hypotéku
Klient by měl vždy poskytovat pravdivé informace, protože skutečnosti, které zatajíte či si upravíte, bohužel vyjdou vždy najevo a vy potom budete vnímání jako nedůvěryhodní.