Hypotéka na rekreační objekt

Chaty a chalupy jsou pro mnohé Čechy oblíbeným místem odpočinku, ale spousta klientů využívá nákup chaty i k budoucímu krátkodobému pronájmu. Nákup rekreačního objektu můžete samozřejmě financovat hypotékou, nicméně má to ovšem svá pravidla a určitá specifika, která komplikují pořízení nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru. 

Banky jsou v poskytování hypoték na chatu / chalupu obezřetné

Hypotéku je možné získat nejen na pořízení bytu či rodinného domu, ale i na pořízení chaty, pořízení chalupy nebo třeba i na případnou stavbu chalupy. Nicméně, hypotéka na pořízení rekreačního objektu má svá specifika a doporučuji váš záměr zkonzultovat s hypotečním specialistou .

Banky jsou v poskytování úvěrů na rekreační objekty opatrnější. Vyžadují například více vlastních zdrojů než u hypotečního úvěru na pořízení bytu či rodinného domu. Obvykle poskytují hypotéku maximálně do výše 70 procent vypočítané zástavní hodnoty, ovšem vždy velmi záleží na konkrétních parametrech nemovitosti. V mnohých případech je totiž i nemovitost určená k rekreaci v takovém stavu, že ji banka bere prakticky jako rodinný dům k celoročnímu užívání a vlastní zdroje jsou tedy dostačující v klasické výši 10 až 20 % z hodnoty financovaného záměru.  

Jaký rekreační objekt přijme banka do zástavy?

Je potřeba si uvědomit, že banky nepřijmou do zástavy každou chatu nebo chalupu. Aby mohla nemovitost sloužit jako zástava za hypoteční úvěr na rekreační objekt, musí mít přiděleno evidenční nebo popisné číslo. U chat se většinou setkáte pouze s číslem evidenčním nemovitosti., naproti tomu chalupy jsou venkovská stavení a mají obvykle přiděleno číslo popisné. 

Chata nebo chalupa musí stát na vlastním pozemku

Rekreační objekt musí stát na vlastním pozemku. „Chaty v rekreačních oblastech často stojí na pozemcích, které jsou pouze v dlouhodobém pronájmu například od Lesů České republiky nebo přilehlé obce. Banky takovou nemovitost jako zástavu neuznají,“ upozorňuje Václav Vidlička. 

Neméně důležité je, aby k pozemku existovala veřejně přístupná komunikace. Jestliže toužíte například po romantické chatce na skalním útesu, kam se dostanete pouze pěšky po klikaté pěšině, banka ji jako zástavu nepřijme. Zajímejte si také o to, zda přístupová cesta nevede přes pozemky jiných majitelů. Pokud ano, banky v tomto případě vyžadují souhlas majitelů nebo přímo sjednání věcného břemene. A to může být problém. Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.

Při pořízení rekreační nemovitosti na hypotéku je důležitá i vybavenost chaty nebo chalupy

Banky posuzují, zda je chata nebo chalupa určená do zástavy celoročně obyvatelná a splňuje tedy podmínku trvalého bydlení. Odhadce banky sleduje, jaký má objekt zdroj vytápění, zda má funkční koupelnu, splachovací toaletu a kuchyň. Nově postavené nebo zrekonstruované rekreační objekty tuto podmínku snadno splní, jsou totiž obvykle vybaveny stejně jako byty či rodinné domy. Samozřejmostí je elektrická přípojka a zdroj pitné vody. Zdrojem pitné vody nemusí být přímo veřejný vodovod, stačí mít vlastní studnu.

Zdroj: hypoindex.cz

Přejít nahoru