Hypotéka s poradcem nebo bez poradce?

V dnešním příspěvku se chci zaměřit nato, zda je výhodnější řešit hypotéku s poradcem nebo na vlastní pěst.  A potom taktéž, pokud se rozhodněte, že přece jenom dáváte přednost řešení s poradcem, tak jak vybrat toho pravého.

Nemovitosti jsou stále dražší a dražší a pořízení vlastního bydlení se stává poměrně složitou záležitostí. Málokdo má to štěstí, že si může koupit si nemovitost pouze z vlastních zdrojů a proto standardně většina potřebuje financovat koupi či výstavbu nemovitosti hypotékou.

Hypotéka je produkt jako každý jiný, ano, jedná o složitější produkt, ale pokud máte dostatek času, zvládne ji vyřídit úplně každý. Pokud ale nejste hypoteční specialista, bude pro vás mnohem složitější pochopit všechny zákonitosti, metodické procesy a navazující kroky a postupy řešení.  V zásadě máte 2 možnosti. Musíte se rozhodnout, zda si chcete vyřizovat hypotéku sami nebo se svěříte do rukou finančního odborníka, nejlépe nezávislého hypotečního specialisty.

  • Pokud chcete hypotéku vyřizovat sami, musíte se připravit na to, že to bude poměrně hodně práce, budete potřebovat více času a může se stát, že se dostanete do situace, kdy si nebudete úplně vědět rady. 
  • Pokud se svěříte do rukou odborníka, opravdového profíka, který tématu rozumí, pravděpodobně ušetříte spoustu času a peněz. Bohužel těch „rádoby“ odborníků je na trhu hodně a nebude úplně snadné najít toho pravého. Možná vám tento článek ve výběru trošku pomůže.  

1. Chci si hypotéku řešit sám

2. Chci pomoc s hypotékou, nejlépe od hypotečního specialisty

Netroufáte si na hypotéku? Zde naleznete tipy, jak vybrat správného parťáka pro vyřízení vaší hypotéky.

  1. Velmi pečlivě si vyberte, s kým budete řešit váš HÚ.
    Dříve. než si vyberete svého poradce, mrkněte se na internet. Úplným základem je osobní web poradce, mrkněte se na jeho reference, profil na sociálních sítích (LinkedIn či Facebook). Pokud máte po schůzce, popřemýšlejte, zda o celkovém dojmu, který na vás poradce udělal. Dobře padnoucí oblek ještě neznamená, že máte proti sobě toho správného parťáka. Ideální je, pokud máte na poradce svoje doporučení od člověka, kterému věříte, a kterému už hypotéku vyřídil. Opravdu dobrých poradců je jako šafránu a většinou mají dost práce i bez vaší hypotéky, ale to je přesně ten typ specialisty, se kterým spolupracovat chcete.

  2. Nenechte se tkz. opít rohlíkem. Často se stává, že za mnou přijde klient, který už nějakou nabídku hypotečního úvěru má v ruce, a to od jiného poradce. Dokonce je to občas nabídka fakt „super“, na kterou nejsem schopen se v ten aktuální čas dostat. V tu chvíli začínám pátrat po tom, co to vlastně za nabídku je. Téměř vždycky zjistím, že nabídka není schválena bankou, že banka o této nabídce financování vůbec nic neví a vlastně se jedná o naprosto nereálné financování, které klient nemá šanci v bance získat. Vyjet si nějakou modelaci pro klienta se zkreslenými parametry není nic těžkého, tak pozor na to, ať nejste rádoby „taky poradci“ zbytečně oklamání. 

Výše uvedené tipy prosím berte jako doporučení, které je založené na mé mnohaleté zkušenosti. Nicméně, každý obchodní případ je individuální, každá hypotéka jiná. Ať si chcete úvěr vyřizovat sami, nebo se svěřit do rukou profesionála,  držím vám palce, ať je to pro vás příjemná zkušenost.

Přejít nahoru