Dotovaná hypotéka

Dotovaná hypotéka je vlastně běžná hypotéka, realizovaná za vydatného přispění developera, který vám prodává byt nebo dům. Nejde o žádný nový typ hypotéky, ve skutečnosti jen developer dorovnává rozdíl mezi aktuální bankovní úrokovou sazbou a garantovanou sazbou hypotéky. 

Díky navýšení hypotečních splátek mnoho lidí o hypotéce přestalo uvažovat, zůstávají raději v nájmu a developerům se zastavily prodeje. 

Jak funguje dotovaná hypotéka?

  • Hypoteční klient po dobu 2 nebo 3 let má garantovánu úrokovou sazbu hypotéky 2,99%, 2,49%, nebo jen 1,99% (různí developeři nabízí různé dotované sazby, aby získali kupující právě pro tu svoji nemovitost),
  • Běžná úroková sazba je například 6,5%. První fixace úrokové sazby je dvou nebo tříletá. Developer tedy v každé splátce dotuje rozdíl mezi běžnou bankovní úrokovou sazbou a dotovanou sazbou hypotéky. Dotace je zpravidla vyplacena jednorázově na účet určený pro splácení hypotéky.
  • Dotovanou hypotéku je možné získat až do výše 80 % odhadní hodnoty zastavené nemovitosti.
  • Po 2 nebo 3 letech se předpokládá, že dojde opět k poklesu úrokových sazeb spolu s poklesem inflace. Stejný efekt by měl i růst příjmů kupujícího, pakliže by se mu podařilo u zaměstnavatele získat zvýšení mzdy, které se také může odvíjet od inflace rostoucích nákladů.
  • Dotovaná hypotéka fakticky po celou dotovanou dobu umožňuje bance započítávat dotaci do „příjmů“ hypotečního dlužníka a tím je pro průměrného klienta výrazně snazší hypotéku získat.
Přejít nahoru