Co očekávat od hypotečního specialisty

Ze statistik v ČR vyplývá, že většina hypoték je sjednána díky externím hypotečním poradcům. Je však důležité si říci, kdo je opravdový a nezávislý hypoteční poradce a odborník na sjednávání hypoték. V ČR je necelých 19 tisíc zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, mezi které patří i hypotéky. (Statistika je ze začátku května z oficiální evidence ČNB) Někteří mají tuto činnost jen jako přivýdělek a mají licence pouze u jedné nebo dvou bank. Zkusím shrnout jak hledat na trhu hypotečních odborníků, tak abyste se nezklamali a nepřidělali si spíše potíže.

Každý kvalitní hypoteční specialista by měl hledat hypotéku šitou na míru vašim potřebám a možnostem, umět vyřídit hypotéku rychle a efektivně a také samozřejmě umět vybrat nejvýhodnější úvěr na trhu. Základem také je, aby dodržoval etický kodex. Měl by jednat v zájmu klienta a spolupracovat s co nejvíce bankami. Nikdy by klientům neměl doporučovat něco, co pro ně není výhodné či je nerelevantní, třeba jen kvůli vyšší provizi.

1) Co je Alfou a Omegou kvalitního hypotečního specialisty?

Měl by být:

 • Profesionální rádce a obdorník v oboru – denně se pohybuje v oblasti hypoték, sleduje vývoj úrokových sazeb i cen jednotlivých nemovitostí a zná podmínky a metodiky napříč bankovním sektorem. Vám jako klientovi by tedy mělo stačit sdělit své představy a požadavky a profesionální hypoteční specialista vás nasměruje tam, kam potřebujete.
 • Nezávislý a objektivní rádce – tzn. v portfoliu by měl mít ideálně všechny banky a to i takové, které se na něco specializují, aby klientům dokázal zařídit i nestandardní služby. Měl by klientovi na základě jeho představ a požadavků nabídnout hypotéku ušitou přesně na míru. A to bez toho, aniž by ho jakkoliv tlačil k nějakému řešení. Bohužel dnes je hypoteční trh jedna velká džungle a ne každý se v ní dokáže dobře pohybovat. Proto od svých klientů často slyším nespokojené komentáře na jejich předchozí zkušenosti s jinými poradci. Je to asi normální. Jako v každém oboru můžete narazit na špičkového odborníka nebo na nezkušeného nováčka či diletanta, který se to stejně nikdy nenaučí.
 • Individuální přístup ke klientovi – hypoteční specialista by měl vždy probrat stávající situaci klienta, doporučit nejvhodnější postup a také zhodnotit, jak vysoké jsou jeho šance na získání hypotečního úvěru u jednotlivých bank. Měl by hypotéku umět zasadit do jeho celkové životní situace a to i s ohledem na jeho budoucí cíle a plány.
 • Šetřit klientovi čas – výběr, sjednání a vyřízení hypotečního úvěru trvá zpravidla týdny a ve složitějších případech může trvat i měsíce náročných byrokratických úkonů a papírování. Zájemci o hypotéku se většinou v tomto procesu neorientují a tak mohou zbytečně nadělat chyby, které je pak mohou přivést k zamítnutí hypotečního úvěru, kdy banka vrátí žádost k přepracování či v horším případě úplně žádost zamítne. Což může vést i k tomu, že člověk přijde o nějaké peníze. Typicky rezervační záloha u kupované nemovitosti atd.

2) Jaké jsou ceny za služby hypotečních poradců?

Standardně jsou služby hypotečních specialistů pro klienty bezplatné. Placeni jsme nejčastěji provizně z objemu úvěru. Provize se mohou pohybovat přibližně od 0,5 % až po 1,65 %. Veškeré náklady na poradce platí příslušná banka za tzv. zprostředkování obchodu. 

3) Jak si hypotečního specialistu proklepnout?

Profese hypotečního specialisty (zprostředkovatele) je od roku 2017 regulovaná povinou certifikací u ČNB, která se skládá z kombinované písemné zkoušky. Seznam registrovaných subjektů najdete na stránkách ČNB. 

Licence sama o sobě ale neříká nic o kvalitě hypotečního specialisty. V dnešní době je potřeba být v onlinu vidět a tak by měl mít vlastní webové stránky, měli byste ho najít na sociálních sítích jako je LinkedIn, Facebook nebo Instagram a měl by mít vizitku na Googlu. Ideálně s nějakými referencemi. 

4) Co běžně hypoteční specialista zdarma vyřídí?

 • veškeré konzultace – výpočet bonity klienta a výběr nejvhodnějšího produktu dle specifik a požadavků klienta
 • komunikaci s bankou a se všemi zúčastněnými stranami – např. vyjednání speciálních podmínek pro klienta,
 • kompletaci úvěrové složky a podporu při vyřizování administrativy – tedy i zajištění odhadu nemovitosti, podkladů k nemovitosti z katastrálního úřadu
 • monitoring schvalovacího procesu v bance,
 • doprovod do banky k podpisu úvěrových a zástavních smluv – případně vysvětlení formulací v těchto smlouvách,
 • zajištění nezbytného pojištění – pojištění nemovitosti, atd.
 • poskytne pomoc při zajištění splnění podmínek pro čerpání úvěrových prostředků
 • zajištění převedení peněz z banky na účet klienta či prodávajícího nemovitosti (např. do advokátní úschovy
 • zajištění splnění následných podmínek po vyčerpání peněz z banky

Proč je výhodou spolupracovat s hypotečním specialistou?

Kvalitní nezávislý hypoteční specialista vám nejen ušetří plno starostí a času, ale dokáže vám také zajistit podmínky, které si sami jako klienti moc nemáte šanci dohodnout (speciální zvýhodněné podmínky, jako jsou nižší úrokové sazby nebo slevy na bankovních poplatcích).

Hypoteční specialisté jsou v nepřetržitém kontaktu s bankami, proto disponují aktuálními informacemi o daných produktech a jejich podmínkách. Dobrý hypoteční specialista je klientovi k dispozici po celou dobu vyřizování úvěru a je jeho pravou rukou a strážným andělem na poli hypoték.

Pokud vás zajímá, jak by mohla vypadat spolupráce se mnou, můžete se mrknout na tento web, kde najdete plno informací o hypotékách a o tom, jak spolupráce probíhá. Najdete tam na mě také kontakty či kontaktní formulář, tak se nebojte ozvat. 

Přejít nahoru