Řešit hypotéku s poradcem nebo sám?

Plánujete hypotéku?

V podstatě máte 2 možnosti. Můžete si hypotéku vyřídíte sami nebo se obrátíte na zkušeného hypotečního poradce. Je to na prostě na vás. V případě, že si budete hypotéku řešit sami, dejte pozor na chyby, kterých se klienti často dopouští. Zároveň mrkněte na moje doporučení při hledání toho správného hypotečního poradce, pokud se rozhodnete pro variantu s poradcem. Ale hypotéka poradcem, pokud je zkušený a má již něco za sebou, je vždy rychlejší a levnější.

Každá banka posuzuje bonitu žadatele odlišným způsobem. V jedné bance vám váš příjem stačí na max. 2.000.000 Kč a v jiné bance si např. bez problémů vezmete hypotéku ve výši 4.000.000 Kč.  

Při sjednávání hypotéky se banka vždy zajímá o účel využití úvěru. Podle účelu si klienti nejčastěji berou hypotéku na:

 • na úhradu kupní ceny bytu, rodinného domu či pozemku
 • na výstavbu nemovitosti nebo také financování její rekonstrukce, dostavby, přístavby či nástavby
 • na refinancování stávajícího hypotečního úvěru
 • na vypořádání společného jmění manželů či dědictví.

Od účelu využití hypotéky se odvíjí i způsob jejího čerpání.

Pozor na čas

Vyřízení hypotéky je časově náročné.

Pozor na čas

Vyřízení hypotéky je poměrně náročné na čas. Takže si všechny termíny pořádně pohlídejte nebo to za vás pohlídá zkušený poradce.

Pozor na peníze

Při sjednání hypotéky můžete udělat spoustu chyb.

Pozor na peníze

Při sjednání hypotéky můžete nadělat spoustu chyb, tak pozor na zbytečnosti, které vás mohou stát hodně peněz.

Hypotéka s poradcem nebo bez poradce?

Základní vaše rozhodnutí tedy činí, zda si hypotéku zkusíte vyřídit sám nebo se obrátíte na nějakého finančního poradce. Ať se již rozhodnete jakkoliv, důležité je zvolit správný postup řešení hypotéky.

Hypotéku si budete vyřizovat sám a budete doufat, že to vyjde

Můžete tomu věnovat svůj čas a energii a hypotéku si vyřídit tkz. po vlastní ose. V podstatě to není nic složitého, stačí jen načíst metodiky jednotlivých bank, znát aktuální podmínky na hypotečním trhu a pozor na sazebníky jednotlivých bank, aby vás nepřekvapily některé nestandardní výdaje. Dále je potřeba hodně počítat, pozor na vaši bonitu a účel řešené hypotéky. Následně při řešení dejte veliký pozor na různé chyby, které můžete při vyřizování hypotéky udělat. Třeba to vyjde, držím pěsti, hlavně zvolte správný postup při řešení hypotéky.

Jsem hypoteční specialista a šetřím vaše peníze.

Zvolíte spolupráci ze zkušeným hypotečním poradcem

Druhou variantou je poradit se s hypotečním poradcem, specialistou, který hypoteční trh dobře zná, metodiky různých bank má načtené a v bankách už má cestičku dávno prošlapanou. Takový poradce vám ušetří spoustu starostí, času a finančních prostředků. Není žádným tajemstvím, že takový poradce vám i výrazně zjednoduší nepříjemnou administrativou. Nicméně kvalitních poradců bohužel není tolik, tak pečlivě vybírejte a dejte na doporučení. Hlavně se nenechte do ničeho tlačit

Hypotéka je v podstatě běžný finanční produkt, sice o něco složitější, ale pokud máte dostatek času a trošku štěstí, pravděpodobně ji zvládnete vyřídit sami. Nicméně, pokud nechcete spoléhat na štěstí, stačí se ozvat a můžeme řešit spolu. Hypotéka s poradcem je výhodnější.

Prostě to risknete a hypotéku si budete vyřizovat sám

Zde naleznete tipy, na co nezapomenout, pokud si budete vyřizovat hypotéku sám.

 • Nikdy se nespokojte s první nabídkou.

  Vše je to o správném výběru banky. Čím složitější obchodní případ máte, tím více záleží na bance, se kterou budete váš záměr nakonec financovat. Jakmile ji vyberete svoji banku, nespokojte se s první nabídkou, kterou vám tato banka pošle. Je totiž pravděpodobné, že tato nabídka nebude nejlepší, jakou můžete v této bance získat. Doporučuji oslovit bank více, ať si uděláte ten objektivní obrázek o tom, co je na hypotečním trhu možné. Klidně pošlete nejlepší nabídku jiné konkurenční bance, ať se snaží a nabídnou něco lepšího. Ale nyní velký pozor. Celkovou výhodnost hypoteční nabídky opravdu nelze posuzovat pouze podle výše úrokové sazby, do hypotéky vstupuje mnoho dalších faktorů, které výhodnost hypotéky určují, např. poplatky za odhad nemovitosti, procesní metodické postupy, délka zpracování, podmínky čerpání či budoucí aktualizace odhadů a taktéž akceptace příjmu nebo v neposlední řadě, jak posuzují a řeší odhad nemovitosti.

 • Připravte se na komplikace a obrňte se trpělivostí.

  Musíte si uvědomit, že pro banku jste tkz. čárka do plnění ročního plánu a i veliký hypoteční úvěr znamená v konečném důsledku pro banku poměrně malý obchod. Prostě z pohledu banky je váš hypoteční úvěr jeden z mnoha, který musí pracovník banky zpracovat a prostě budete často čekat, než se k vašemu případu dostanou. Tak to prostě je, pokud v bance tkz. nestíhají a zároveň na ně bude tlačit několik lidí zároveň, budou se muset rozhodnout, koho zpracují přednostně a koho odsunou na "potom". Vzhledem k tomu, že větší část hypoték jde do bank skrz externí sítě zprostředkovatelů, musí si je banky více předcházet a vy budete čekat, až na vás přijde řada. A to nemluvím o tom, že v průběhu schvalovacího procesu mohou přijít komplikace. Každý komplikovaný případ znamená odsunutí na potom, protože na hromadě hypoték čekají hypoteční úvěry, které jsou bez komplikací a které se také musí zpracovat.

 • Pokud máte na výběr, zvolte velkou banku.

  Velká banka, díky velkému objemu úvěrů, které poskytuje, dokáže velmi často vyřešit i složité obchodní případy nebo na první pohled i nemožné hypoteční úvěry. Opravdu hodně lze vyjednat individuálně přímo s oddělením risku nebo přímo ze schvalovatelem. Nicméně bohužel jako klient máte poměrně omezené možnosti, jak si individuální podmínky sám vyjednat, ale ve větší bance máte alespoň nějakou šanci. V mále bance jakýkoliv, i mírně složitější obchodní případ, okamžitě zamítnou, protože ochota nějaký problém řešit je velmi malá. Bohužel v bance budete řešit hypotéku vždy s běžným bankéřem, který má jasná pravidla a jede vždy přesně podle platné metodiky.

Hypotéku si raději budete vyřizovat s poradcem

Zde naleznete tipy, jak vybrat správného parťáka pro vyřízení vaší hypotéky.

 • Velmi pečlivě si vyberte, s kým budete řešit váš HÚ

  Dříve, než si vyberete svého poradce, mrkněte se na internet. Úplným základem je osobní web poradce, mrkněte se na jeho reference, profil na sociálních sítích (LinkedIn či Facebook). Pokud máte po schůzce, popřemýšlejte, zda o celkovém dojmu, který na vás poradce udělal. Dobře padnoucí oblek ještě neznamená, že máte proti sobě toho správného parťáka. Ideální je, pokud máte na poradce svoje doporučení od člověka, kterému věříte, a kterému už hypotéku vyřídil. Opravdu dobrých poradců je jako šafránu a většinou mají dost práce i bez vaší hypotéky, ale to je přesně ten typ specialisty, se kterým spolupracovat chcete. 

 • Nenechte se tkz. opít rohlíkem.

  Často se stává, že za mnou přijde klient, který už nějakou nabídku hypotečního úvěru má v ruce, a to od jiného poradce. Dokonce je to občas nabídka fakt „super“, na kterou nejsem schopen se v ten aktuální čas dostat. V tu chvíli začínám pátrat po tom, co to vlastně za nabídku je. Téměř vždycky zjistím, že nabídka není schválena bankou, že banka o této nabídce financování vůbec nic neví a vlastně se jedná o naprosto nereálné financování, které klient nemá šanci v bance získat. Vyjet si nějakou modelaci pro klienta se zkreslenými parametry není nic těžkého, tak pozor na to, ať nejste rádoby "taky poradci" zbytečně oklamání.

Ať si budete úvěr vyřizovat sami, nebo se svěřit do rukou profesionála, držím vám palce, ať je to pro vás příjemná zkušenost.

Potřebujete nezávaznou konzultaci?

Máte speciální požadavek, předpokládáte nějaké možné komplikace ve schvalovacím procesu, potřebujete probrat nákup investiční nemovitosti nebo nebo spěcháte na řešení? Neváhejte mne kontaktovat, řeším i složité obchodní případy. Stačí se ozvat a rád pomohu. Hypotéka s poradcem, to je rychlejší a levnější řešení.

Kontaktní formulář

Přejít nahoru