iphoneJe to poměrně zvláštní, že téměř ve všem si necháme poradit od specialisty, ale zrovna ve financích tomu tak často není. Pokud řešíte např. hypoteční úvěr, máte v podstatě 2 základní možnosti, obrátit na hypotečního specialistu, který pracuje s produkty více bank nebo se obrátit pouze na tu "svoji" banku, respektive svého bankovního poradce, což je časté konečné řešení celé řady klientů. Neumím si vysvětlit, proč opravdu spousta klientů toto řešení považuje jako nejlepší. Jejich častá odpověď, v mé bance mne přece znají a musí mi tedy logicky nabídnout lepší hypotéku, než u konkurence. 

Často si jako hypoteční specialista pokládám otázku, proč lidé ve větší míře využívají pracovníky na bankovních přepážkách než zkušené finanční poradce. Použijeme názorný příklad. Jsem běžný klient, který má zájem o hypotéku. Když budu chtít řešit všechno sám, bez návštěvy hypotečního specialisty, tak mě čeká přibližně toto:

 1. Musím tomu věnovat mnohem více času.
 2. Pracovník konkrétní banky mi ukáže nabídku pouze jeho banky či pojišťovny
 3. Pracovník banky má často omezenou nabídku slev či bonusů.
 4. Může se stát, že si zrovna vyberete pracovníka v bance, který neumí nebo neví.
 5. Existuje samozřejmě riziko, že si zrovna vyberu banku, která neumí např. kvalitně financovat stavbu RD, pokud účel je výstavba a můžete mít problémy s čerpáním hypotečního úvěru nebo v podmínkách čerpání předmětné banky vám vsunou nějakou "drobnost", kterou splnit není vůbec jednoduché. 
 6. Opravud si jste jisti, že pracovník banky pracuje ve vašem zájmu nebo spíše v zájmu svého zaměstnavatele?

Na druhou stranu, pokud se rozhodnu, že svůj investiční záměr proberu s finančním specialistou, tak minimálně získám tyto výhody:

 1. Hypoteční specialista má přístup do všech bank, pracuje s produkty i dalších institucí, např. pojišťoven, což může pomoci v řešení mého hypotečního úvěru.
 2. S finančním poradcem ušetřím často spoustu času, protože poradce umí porovnat jednotlivé banky z pohodlí kanceláře.
 3. Poradce zná vnitřní podmínky uvedeného hypotečního produktu, zná schvalovací procesy v bankách. 
 4. Nemusím nikam jinam chodit, než do kanceláře poradce, veškerou komunikaci s bankou řeší specialista za mě.
 5. Poradce má často vyjednané s bankami větší slevy z úrokové sazby, dokáže zajistit odhad nemovitosti zdarma.
 6. Pracovník v bance pracuje logicky v zájmu dané banky, specialista vždy ve vašem zájmu.
 7. Zkušený specialista vás provede celým schvalovacím procesem a umí vyřešit případné problémy ve schvalování.

Podle mého skromného úsudku, i když se přiznám, tak zaujatého, je využití finančního specialisty jednoznačně lepší variantou. Je důležité brát samozřejmě zřetel na výběr poradce, kterému dáte svoji důvěru při řešení vašeho záměru. Využívejte poradce, který má prokazatelné reference a jehož kvalitu si můžete ověřit přes svoje známé nebo kamarády, které již využili jeho služeb. 

Zdroj: investujeme.cz

.