obrazek35Úrokové sazby na běžných účtech v bankách padají k nule a Češi se začínají poohlížet po možnostech, jak své peníze zhodnotit jinde. Často mají podmínku, aby šlo o investici téměř bez rizika. Existují takové? Ano, jen člověk nemůže počítat s pohádkovými zisky přes noc. To totiž slibují zpravidla jen vysoce rizikové investice. A stejně tak by investor neměl počítat ani s tím, že se sveze na vlně již probíhajícího dlouhodobého růstu.

Číst dál...

obrazek119Od půlky dubna prakticky po celém světě výrazně klesají ceny státních dluhopisů. Pětatřicetiletý býčí trh je u konce. Není nutné panikařit, žádný strmý pád se pravděpodobně konat nebude. Ale rozhodně nemá smysl nadále držet české nebo německé státní dluhopisy, jejich výnosový potenciál pro příštích deset let je takřka nulový.

Číst dál...

obrazek106Základem investičního rozhodování je správna volba mezi výnosem a rizikem. Investování je totiž pro drobného investora především prožívání dvou nejdůležitějších emocí – touhy po zisku a strach. V oblasti investičních produktů se většina lidí obává rizika ztráty. Strach, že prodělám, je prostě silnější . Klasické pojetí rizika jako kolísavosti investice ovšem ztrácí svůj lesk v dlouhém investičním horizontu. Proč se naopak obávat konzervativních investic?

Číst dál...

obrazek84 Pojďme se podívat na to, co za posledních dvacet let zažil investor. Nebylo to vůbec jednoduché období. Nejdříve přišlo nadšení z technologií a internetu. No a pak toto nadšení vyprchalo, hned poté, co se technologický a internetový sen zhroutil. Jednoduše se někdo zeptal, jaké mají ty společnosti bez tržeb a zisků skutečnou férovou cenu. Další vlna nadšení byla vedená nemovitostním trhem a ujišťováním realitních makléřů, že hodnota nemovitostí s postupujícím časem může jenom růst. No a přišlo další hluboké vystřízlivění a poznání, že stokrát opakovaná lež nemusí být vždy pravdou.

 

Číst dál...